Pozostałe tematy

Czasy Marylin Monroe czyli moda lat 50-tych

Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam podróże w czasie i przyglądanie się starym trendom modowym. Nie da się nie zauważyć, że styl retro cały czas prężnie ingeruje w modę damską. W tym artykule chciałabym przyjrzeć się co było na topie w latach 50-tych poprzedniego stulecia.

Odrodzenie po wojnie

Świat mody tak jak i wszystko inne zatrzymał się w miejscu na czas trwania drugiej wojny światowej. Lata 50-te są więc swego rodzaju odrodzeniem po największym konflikcie zbrojnym w historii świata. Stolicą odżywającej mody był Paryż. W mieście tym mieszkał i pracował najważniejszy projektant tamtego okresu Christian Dior. Zaproponował on w kobiecej modzie „New Look”, który oznaczał podkreśloną talię, spódnicę o długości do połowy łydki, kołnierzyki, fałdki i krótkie żakiety. Najważniejsze w działaniach Diora było to, że przywrócił do łask prawdziwie kobiece stroje, których paniom brakowało w poprzedniej dekadzie. Znanym projektantem lat 50-tych był także Christobal Balenciaga. Pochodził on z Hiszpanii i uznawany był za króla krawiectwa najwyższych lotów.

Trendsetterki lat 50-tych

W omawianym okresie funkcję dzisiejszych blogerek pełniły gwiazdy kina. Mowa tu o takich postaciach jak Marilyn Monroe, Sophia Loren czy też Grace Kelly. Promowany był wtedy wygląd kobiety o pełniejszych kształtach. Moda oznaczała wąską talię, rozłożyste spódnice i trójkątne biustonosze. Na głowę bardzo wiele kobiet decydowało się zakładać chustki. Popularne było bardzo również hodowanie grzywki, która sięgała brew.

Popularne ubrania i dodatki lat 50-tych

Wśród najpopularniejszych elementów ubioru kobiet lat 50-tych należy wymienić rozkloszowane i ołówkowe spódnice czy też kostium z żakietem i spódnicą. W kategorii wzorów popularne były grochy, a także pepitka. Lubianym rozwiązaniem było nakładanie bluzki i sweterka w tym samym kolorze co określano mianem „bliźniaka”. Wśród spodni prym wiodły cygaretki. Natomiast długie suknie były głównym rozwiązaniem w kwestii bardziej wytwornych okazji. Były one dopasowane na górze i posiadały rozkloszowany dół. Cekiny, koraliki i kokardy wyróżniały się w grupie dostępnych dodatków.

Jak czesano włosy i się malowano

Wśród damskich fryzur prym wiodły loki w stylu Marilyn Monroe, a także krótka fryzura, którą promowała Audrey Hepburn. Bardzo często noszono proste włosy do ramion, a także czesało się kucyka. Makijaż stosowany w latach 50-tych był bardzo charakterystyczny. Skupiał się głównie na oczach i był bardzo wyrazisty. Rzęsy były przyklejone lub wytuszowane. Stosowano również kocie kreski na powiekach. Must have była czerwona lub pudrowa szminka.

No i jak? Przekonałam was, że wato byłoby się cofnąć w czasie, aby podziwiać na żywo Marilyn Monroe? Mam nadzieję, że tak, tamten okres był bardzo ciekawy pod względem panującej mody.

About Iwona z Sukienki Mini